Sezon zimowy można uznać za rozpoczęty w pełni. Entuzjastów białego szaleństwa wśród Was zapewne nie brakuje. Z tej okazji razem z porównywarką Rankomat.pl postanowiliśmy zgłębić temat ubezpieczeń. Czy są Nam w ogóle potrzebne? Co Nam daje karta EKUZ oraz jak dobrać odpowiednie ubezpieczenie dla siebie i na co należy zwrócić uwagę? Zatem przejdźmy do rzeczy.

Wakacyjny wyjazd zawsze jest kosztowny. Choć w ostatnich latach wyjazdy zagraniczne są coraz tańsze, to jednak bilet na samolot to nie wszystko. Jesteś miłośnikiem gór? Być może poza górskimi wędrówkami upodobałeś sobie również ośnieżone stoki. Aby skorzystać z takich, musisz przygotować się na spore wydatki. Wypożyczenie sprzętu to nie jedyny koszt – osoby początkujące powinny również pamiętać o możliwości skorzystania z pomocy instruktora. To kolejny wydatek.

Wyjeżdżając w góry na narty, niezbędne jest też nabycie odpowiedniego ubezpieczenia. Dlaczego ubezpieczenie za granicą to sprawa podstawowa? Gdyż w ten sposób możesz uchronić się przed ponoszeniem kosztów związanych z leczeniem. Wystarczy, że wyobrazisz sobie, że skutkiem nieszczęśliwego wypadku na stoku jest złamana noga. Co w takiej sytuacji? Bez porządnego ubezpieczenia nie tylko będziesz musiał pokryć koszty leczenia, lecz także nie otrzymasz odszkodowania. Jeżeli dodać do tego brak możliwości zarobkowania, to możesz mieć kłopoty finansowe.

EKUZ nie zawsze wystarcza

Pracujesz na umowę o pracę? Przed wyjazdem na zimowy urlop powinieneś wystąpić o kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Co prawda, posiadanie takiej karty oznacza, że masz prawo skorzystać na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu za granicą, ale nie chroni się np. przed koniecznością wypłacenia odszkodowania innemu turyście, jeżeli to ty byłeś sprawcą wypadku.

Polisa na narty to ubezpieczenie, które po prostu się opłaca. Zakup takiego może cię skutecznie uchronić przed koniecznością płacenia np. za leczenie. Aby jednak dobrze wybrać, konieczne jest zorientowanie się w aktualnie oferowanych ubezpieczeniach. Jeżeli nie będziesz korzystał z zestawień publikowanych w internecie, ale spotkasz się osobiście z przedstawicielami wybranych towarzystw ubezpieczeniowych, musisz pamiętać o podaniu następujących informacji:

  • Do jakiego kraju się wybierasz?
  • Czy będziesz uprawiał tylko narciarstwo, czy też może w planach masz spróbowanie swoich sił w sportach ekstremalnych?
  • Jak długi będzie wyjazd?
  • Ile osób wyjeżdża – tylko ty czy może również twoi najbliżsi?

Udzielenie odpowiedzi na te pytania, pozwala wskazać najlepsze ubezpieczenie, czyli takie, które sprawdzi się wówczas, gdy konieczne będzie skorzystanie z niego.

Komentarze

  1. A znacie jakieś dobre, bez żadnych zapisków w umowach, ubezpieczenie (zwykłe) podróżnicze? Bo my jakoś nie możemy znaleźć :/

    • Ja się przerzuciłem na “Planeta Młodych”. Sporo osób z tego co widziałem używa i niby ktoś miał też “przyjemność” korzystać i wszystko działa. Sam póki co na szczęście nie musiałem, więc ciężko mi coś więcej powiedzieć 🙂

      • “Sam póki co na szczęście nie musiałem, więc ciężko mi coś więcej powiedzieć ”
        No właśnie… oby tak było! Aby nie trzeba było używać. Niestety gdy już dojdzie co do czego to jedna wielka kicha 🙁 Już dwa razy tak mieliśmy… Na szczęście nic groźnego, ale po to kupujemy ubezpieczenie aby liczyć na wsparcie.

        • Z tym się zgadzam w 100%. Też kupując ubezpieczenie chcę mieć spokojną głowę, że gdy zajdzie potrzeba mogę liczyć na pomoc. Wiem, że niektórzy “testowali” tą Planetę i wszystko było ok, więc mam nadzieję, że faktycznie to dobra opcja.

Napisz komentarz

%d bloggers like this: