Czym jest paryski syndrom? Ile znajdziemy barów i piekarni? Jak wejść za darmo na francuską kolację? Dlaczego Tom Cruise nie został honorowym obywatelem stolicy Francji?

Paryż już sam w sobie jest jedną wielką ciekawostką! Dziś przygotowałem dla Was 15 ciekawostek o Paryżu, które akurat mi zapadły w pamięć. Można je podzielić na ciekawostki zabawne i nieco bardziej mroczne. Zresztą przeczytajcie sami!

 1. W latach 80-tych powstała miejska legenda głosząca, iż piramida w Louvrze zbudowana jest z 666 szklanych tafli. Wiadomość pojawiła się również w gazetach. Niestety mit został obalony. Szklanych paneli jest ponad 670. Co ciekawe Louvre został również elementem książki Dana Browna „Kod Leonarda DaVinci”
 2. W Paryżu jest tylko jeden znak stopu!
 3. W Paryżu na Sekwanie stoi Statua Wolności ofiarowana w 1889 roku przez Amerykanów. Stanowi 1/3 oryginalnej statuy. Obie figury „spoglądają” na siebie, co ma symbolizować przyjaźń francusko-amerykańską.
 4. W 2005 Tom Cruise miał zostać honorowym obywatelem, ale między innymi ze względu na jego poglądy i przynależność do scjentologów, rząd miasta odmówił mu takiego honoru.
 5. W Paryżu jest więcej psów niż dzieci (około 300 000 czworonogów)
 6. „Paryski Syndrom” – wywołuje poczucie zawiedzenia, rozczarowania oraz depresji. Pierwszy raz odnotowany u japońskich turystów, którzy po wizycie w Paryżu byli zawiedzeni, że jednak to nie jest najpiękniejsze miejsce na świecie i nie mogli się z tym pogodzić.
 7. W Paryżu znajdziemy masę „bezgłowych” figur. Wszystko za sprawą św. Denisa, który jest patronem Francji, a „stracił głowę”, ponieważ nie chciał odmówić chrześcijaństwa i Rzymianie go ścieli.
 8. Wszystkie drzewa w Paryżu mają swój numer i są zmierzone.
 9. W Paryżu znajdziemy 181 miejsc, gdzie możemy wypić espresso za 1 euro!
 10. W Paryżu znajduje się 31 automatów do kupienia prezerwatyw.
 11. W Paryżu znajdują się 1784 piekarnie.
 12. W Paryżu znajdują się 1124 bary.
 13. W Paryżu znajduje się ponad 300 stacji metra. Kilkanaście z nich to tzw. „stacje duchy”, które nie są już używane lub nawet nigdy nie były. Obecnie pełnią funkcje magazynowe lub są wykorzystywane do kręcenia filmów.
 14. Jim Haynes – od 30 lat w każdą niedzielę zaprasza wszystkich do siebie na wieczorne biesiadowanie przy kolacji! Aby móc w niej wziąć udział wystarczy złożyć rezerwację na stronie: http://www.jim-haynes.com/contact/ Impreza odbywa się w jego domu w XIV dzielnicy.
 15. Sekretna grupa “Les UX” (Urban eXperiment). Ich głównym zajęciem jest włamywanie się… i naprawianie potajemnie zabytków. Tworzą również podziemne kina i organizują wydarzenia artystyczne. Członkowie grupy są anonimowi.

Mój numer jeden to “Paryski syndrom”, choć dobrej domówki w Paryżu też bym nie odmówił! A która ciekawostka Tobie przypadła do gustu? 😉

Jeśli nabraliście apetytu na zwiedzanie, to zajrzyjcie na blog Antek w podróży, który sprawnie ogarnął temat podboju Paryża 😀  Antek w podróży – przewonik po Paryżu

Komentarze

 1. Agnieszka Reply

  Niebanalnie, przejrzyście, zwięźle i bardzo ciekawe. Aż mam ochotę znowu pojechać do Paryża, żeby to sprawdzić punkt po punkcie 🙂

  • Łukasz | z Podróży PL Reply

   A ile jeszcze nieodkrytych sekretów! Cudowne miasto 🙂

Napisz komentarz

%d bloggers like this: