Antalya to miasto położone w południowo-zachodniej części Turcji nad Morzem Śródziemnym. Ogromny kurort turystyczny wzdłuż którego rozpościera się turecka riwiera i wszelkie atrakcje. Miasto zamieszkane przez około 1 milion mieszkańców. W szczycie sezonu praktycznie podwaja swoją liczbę ludności.

Hotele i lotnisko w Antalyi

W drogich hotelach, których ceny sięgają kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt tysięcy złotych za pobyt bawią się dostojni goście. A przynajmniej bardzo bogaci. Dość dziwne uczucie pić drinka i spoglądać na wylegujące się półnagie ciała, gdy 500km dalej na wschód giną ludzie walczący w wiecznej wojnie, wytaczając przeciwko sobie ciężką amunicję.

Dostać się tutaj najłatwiej samolotem, gdyż znajduje się tu spory port lotniczy, a kierunek jest popularny wśród turystów z zachodniej Europy. Co ciekawe, polskim miastem partnerskim jest Bytom! Z tego co mi wiadomo, nie ma on niestety bezpośredniego połączenia z Antalyą. Nie mniej jednak trzymam za Bytom mocno kciuki. W kupie siła!

Krótka historia miasta

Samo miasto zostało założone już w starożytności i odnajdziemy w nim dużo rzymskich zabytków, ponieważ to właśnie Rzymianom przypadł udział we władaniu na terenach obecnej Antalyi. Znajdziemy również sporo wpływów z kultury bizantyjskiej i osmańskiej.

Cóż zatem warto zobaczyć w tak różnorodnym historycznie miejscu?

Antalya – główne atrakcje

Góry Taurus

Dla mniej lub bardziej aktywnych zapewne ciekawe będzie wybrzeże z ciepłą wodą i gorącym piaskiem oraz malownicze góry Taurus. Niestety ciężko mi wypowiedzieć się odnośnie bezpieczeństwa podczas trekkingu w takim miejscu, dlatego warto rozeznać się w tym temacie przed wyjazdem.

Kaleici – czyli tytułowe stare miasto

Urocze miejsce z klimatycznymi uliczkami, na których znajdziemy pełno sklepików oraz restauracji. Jednak nie zatraćmy się, gdyż okazji do wydania pieniędzy tutaj z pewnością nie zabraknie

Brama Hadriana

To wejście lub wyjście ze starego miasta (w zależności od której strony zaczniemy spacer). Podobno jeden z piękniejszych zabytków odwołujących się do starożytności. Postawiona na pamiątkę wizyty rzymskiego cesarza Hadriana w II wieku n.e.

Wodospady Duden i Kursunlu

Zapowiadają się niezwykle ciekawie, ale położone są kawałek od centrum miasta

Antalya i jej atrakcje jako starego miasta nie tryskają być może mnogością, ale na pewno możemy przyjemnie spędzić tu czas i poczuć klimat faktycznie starego miasta. Więcej o ludziach, kuchni i stylu bycia przeczytacie w kolejnym poście, a tymczasem zapraszam do galerii. Mam nadzieję, że nacieszycie swoje piękne oczy! 😉

Komentarze

  • Łukasz | z Podróży PL Reply

   Trzeba przyznać, że miał rozmach 🙂

 1. Śliczne zdjęcia – oglądając je poczułam się chwilę jakbym tak była 🙂 Szkoda, że teraz nie udało mi się zwiedzić Antalyi w tym roku, ale następnym razem już nie odpuszczę 🙂

  • Łukasz | z Podróży PL Reply

   Śliczne dzięki! Naprawdę polecam, bo klimat tego miejsca był bardzo przyjemny. Czuć było faktycznie stare miasto 🙂

  • Łukasz | zPodrozy.pl Reply

   Piękne miejsca, planuje wrócić w tym roku! :))

Napisz komentarz

%d bloggers like this: