Zimowa stolica Francji u stóp Mont Blanc! Raj dla narciarzy i snowboardzistów. Co warto zobaczyć, zjeść, a nawet wypić w tym zimowym kurorcie?

Chamonix – małe wielkie miasto!

Choć z pozoru być może większości osób miejscowość ta jest nieznana, to odegrała ona wielką rolę dla światowego sportu zimowego. Początkowo nazwa była skrócona jedynie do Chamonix, lecz ludność słusznie wyczuła interes związany w turystyką dzięki położeniu u stóp Mont Blanc i aby przyciągnąć obecne teraz rzesze turystów w 1916 zmieniono nazwę na Chamonix-Mont-Blanc. Zapraszam Was do kolebki światowego alpinizmu i Zimowych Igrzysk Olimpijskich!

Tak tak Kochani. Nie dość, że to właśnie w Chamonix zaczyna się cała historia alpinizmu, to jeszcze w tym samym miejscu odbyły się pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Zacznijmy jednak od alpinizmu i jego początków. Już sama nazwa “Alpinizm” świadczy o tym, że pojęcie to wywodzi się od Alp, choć dotyczy wspinaczki wysokogórskiej na masywach na całym świecie.  Za jego początki uważa się właśnie pierwsze wejście na Mont Blanc (4810m n.p.m), które miało miejsce w 1786 roku i zostało dokonane przez Jacques Balmat i Michel-Gabriel Paccard.

Francja elegancja

Swoją drogą (haha nawet droga jako wtrącenie pasuje idealnie do dzisiejszego tematu) wiedzieliście, że początkowo po górach chodziło się w eleganckich strojach? Spójrzcie poniżej jak ubrany był Jacques Balmat podczas zdobywania Mont Blanc. Szyk i klasa!

Początek Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1924 roku właśnie w Chamonix. Całe wydarzenie początkowo nazwane było Tygodniem Sportowym. W imprezie wzięło udział 258 sportowców z 16 krajów, w tym 7 z Polski. Lista konkurencji była stosunkowo krótka, a złożyły się na nią: narciarstwo klasyczne, łyżwiarstwo szybkie, łyżwiarstwo figurowe, hokej na lodzie, curling i bieg patroli wojskowych, przypominający dzisiejszy biathlon. Poniżej możecie obejrzeć film ze zdjęciami z igrzysk:

Cóż to były za czasy, cóż to był za klimat! Pomyśleć, że od tych wydarzeń nie minęło nawet 100 lat, a wygląda to jakby miało się odbyć wieki temu 😉

Co zjeść i wypić u podnóża Mont Blanc?

Obecnie Chamonix jest przepełnione zapaleńcami zimowych sportów, a także ludźmi, którzy po prostu chcą się polansować w modnym miejscu “bo dobrze jest tu bywać”, a całą ich zimowa aktywność sprowadza się do noszenia drogich i markowych zimowych ubrań. Kurtyna. Wpływa to niestety również na ceny w mieście, więc ciężko jest znaleźć smaczną i budżetową knajpę. Zostaje jeszcze market Spar ukryty nieopodal torów między budynkami. Niemniej jednak jest takie miejsce, które musicie odwiedzić, aby coś zjeść i napić się piwa z lodowcową wodą! Nie dość, że wyjątkowo tanio, to jedzenie jest doprawdy wyborne i rozpieści wasze zmarznięte zmysły. Zapamiętajcie dobrze tą nazwę, gdyż będzie Wam się śniła po nocach: POCO LOCO ! Znajduje się ona na głównym deptaku, a poniżej macie wizualne podpowiedzi jak ją wyśledzić, gdyż z zewnątrz nie zajmuje zbyt dużo miejsca.

Muzeum alpinizmu w Chamonix

Miejsc z dobrą gastronomią zapewne tam nie braknie, tak samo jak z dobrą, francuską gorącą czekoladą. Tego jednak nie będziemy analizować i zapewne sami coś znajdziecie, jeśli was najdzie ochota. Tymczasem najedzeni, “wyspacerowni” wzdłuż i wszerz całego deptaku zawitajcie koniecznie do Musée Alpin, czyli do Muzeum Alpinizmu. Niby niewielkie muzeum, za to z bardzo ciekawą historią i eksponatami. Myślę, że jest idealnym zwieńczeniem pobytu w tym niesamowitym mieście. Koszt wstępu to zaledwie około 6 euro.

“Oko w oko” z Mont Blanc

Zapomniałbym o najważniejszym …Mont Blanc ! Dla żądnych przygód, nawet jeśli nie będzie czasu na wspinaczkę o własnych siłach, jest możliwość wjechania kolejką na AIGUILLE DU MIDI (3,842m n.p.m), jeśli tylko pogoda i portfel wam pozwoli. Bilet w obie strony wynosi około 61.50 €. Na szczycie do dyspozycji macie taras z widokiem na Alpy francuskie, włoskie i szwajcarskie, a być może przede wszystkim możecie zmierzyć się “oko w oko” z Mont Blanc. Widok na pewno zapiera dech w piersiach i choć mi tym razem nie udało się tam zawitać, to mam nadzieję, że może kiedyś to nadrobię. Wszelkie niezbędne informacje możecie znaleźć na oficjalnej stronie miasta: www.chamonix.com

Komentarze

 1. Agnieszka Reply

  Genialne! Klimat taki, że aż tęskno mi za zimą ? zapiera dech w piersiach ?

  • Łukasz | z Podróży PL Reply

   Oj bajeczne miejsce! Nawet mróz nie straszny 😀

 2. Acha! Teraz to już wiem na 100% że w przyszłym roku jadę na narty do Chamoniz i pobijam swój rekord jazdy powyżej 4k 🙂 patrząc po zdjęciach ta miejscowość dodatkowo skradnie moje serce 🙂 Fajnie było się dowiedzieć poza tym, że to właśnie tam odbyły się pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

  • Łukasz | z Podróży PL Reply

   Wow! To musisz naprawdę nieźle śmigać 😀 Terenów do jazdy tam z pewnością nie brakuje, więc powinno Ci się spodobać 😀

Napisz komentarz

%d bloggers like this: