Oto miejsce i najpiękniejszy widok na Nowy Jork, jaki miałem okazję zobaczyć na własne oczy, a już trochę zobaczyć mi się udało… Wszystko to zupełnie za darmo nieopodal Mostu Brooklińskiego (Brooklyn Bridge) oraz industrialnej dzielnicy DUMBO.

Amerykański trójkąt

Miejsce, o którym chciałbym Wam opowiedzieć, a właściwie pokazać z niego zdjęcia, jest niewielką plażą (Pebble Beach). Cały teren ma może kilkanaście metrów, a składa się z betonowych schodów, które służą również jako ławki, a także niewielkiej kamiennej plaży. Ciężko dostrzec to miejsce przechodząc gdzieś obok, gdyż jest zasłonięte przez krzewy i niewielki park. Znajduje się ono między Mostem Brooklińskim,  Mostem Manhattańskim oraz kultowym miejscem do zdjęć w dzielnicy DUMBO z owym mostem w tle.

Industrialne DUMBO

DUMBO, to skrót od Down Under the Manhattan Bridge Overpass. Choć sporo osób kojarzy je ze słoniem z bajki Disneya. Obecnie jest to jedna z najdroższych dzielnic Brooklynu. Zadbana i odnowiona industrialna architektura przyciąga wielu artystów, hipsterów oraz przedsiębiorców. Bardzo wiele startupowych firm wybrało właśnie to miejsce, dla swoich siedzib. Znajdziemy tutaj również wiele modnych knajpek i kawiarni, a widok jaki rozciąga się na wybrzeżu jest nie do przebicia!

  • Główną atrakcją jest tzw. fotograficzny spot z mostem “Manhattan Bridge ” w tle. Nie wiem czy jest jakaś pora dnia, aby nie było tutaj ludzi. Myślę, że wszelkie blogerki modowe nie opuszczały by tego miejsca ani na chwilę. Być może wczesnym rankiem byłaby szansa na zdjęcie bez tłumów w tle.
  • Kolejnym ciekawym miejscem na mapie tego skrawka Brooklynu jest brama pod mostem Manhattańskim. Choć na zdjęciach jest pusto i widać tylko wielkie drewniane ławy rodem z niemieckich biesiad, to gdy tylko jest wyższa temperatura dzieją się tutaj piękne rzeczy. Od koncertów, przez artystyczne wystawy, aż po wesela!
  • Od kwietnia do października funkcjonuje tutaj jeden z najpopularniejszych pchlich targów w Nowym Jorku. Bardzo żałowałem, że niestety było już po sezonie, bo z pewnością byłoby sporo ciekawych eksponatów do zobaczenia.
  • St Anns Warehouse Theatre – w dawnym magazynie tytoniu ( St. Ann’s Warehouse) mieści się nowoczesne centrum sztuki. Otworzone 34 lata temu rozsławiło DUMBO jako istotne miejsce związane na mapie artystycznej Nowego Jorku. Swoje projekty realizowali tutaj między innymi: Lou Reed, Deborah Harry, Al Pacino, Marianne Faithfull, Charlie Kaufman oraz Bracia Coen.

Manhattan Bridge

Dwupoziomowy most wiszący nad East River w Nowym Jorku łączący tak zwany Lower Manhattan z Brooklynem. Został otwarty w 1909 roku, osiem lat po rozpoczęciu budowy. Ma 2089 m długości i 37 m szerokości. Na poziomie dolnym mieści się jedna trójpasmowa jezdnia jednokierunkowa (ruch tylko w kierunku Manhattanu), cztery tory metra, chodnik i ścieżka rowerowa. Jak widać budowali z głową i rozmachem! Co ciekawe z danych z 2008 roku wynika, iż każdego dnia przejeżdża przez most 70 000 pojazdów mechanicznych.

Brooklyn Bridge

Główny bohater dzisiejszej podróży. Miejsce znane chyba wszystkim na całym świecie. Ilość filmów zrealizowana z jego udziałem idzie pewnie w setki, jeśli nie tysiące! Miejsce urokliwe ze względu na swój styl, widok jaki serwuje przechodniom, a także dzięki niezwykłej architekturze. Jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie o długości: 1834 m ! Jest atrakcją zarówno należącą do Brooklynu, ale również Manhattanu z którym się łączy.

  • Co ciekawe to właśnie na jego końcu (lub początku w zależności z której strony idziemy) znajdującym się na Manhattanie, możemy kupić najtańsze pamiątki w postaci magnesów, zdjęć, obrazów, itp. Także szczerze polecam tutaj właśnie uzbroić się w souveniry.
  • Na moście panuje zakaz wieszania kłódek, a taki występek karany jest grzywną w wysokości 100 $.
  • W zależności od potrzeb możemy go pokonać pieszo, rowerem lub samochodem. Choć najwygodniej jest zrobić to pieszo, gdyż ilość ludzi nie ułatwia tam przejazdów rowerzystom.
  • Od strony Brooklynu nieopodal mostu funkcjonuje Jane’s Carousel, czyli po prostu karuzela. Działa również zimą dzięki szklanej zabudowie i wewnętrznemu ogrzewaniu. Fajnie, że dzieciaki (ale i dorośli) mogą mieć radochę cały rok! Karuzela pochodzi z 1922 roku i posiada 48 rzeźbionych drewnianych koni. Małżeństwo Jane i David Walentas kupili karuzelę na aukcji za 385,000 $ !  Karuzela doczekała się nawet swojej strony internetowej: http://www.janescarousel.com Można zorganizować na niej urodziny i wesela. Cena przejazdu to zaledwie 2$.

Niezwykłych miejsc jest tam cała masa, ale najlepiej jak odkryjecie je sami! W końcu każdy podróżnik ma w sobie małego odkrywcę, którego miło czasem zaspokoić 😉

Na sam koniec wróćmy do sedna sprawy, czyli mój najpiękniejszy widok na Nowy Jork jaki miałem okazję oglądać na własne oczy i to za darmo! Wiecie już jak znaleźć to miejsce i gdzie dokładnie się znajduje, dlatego powiem tylko tyle, że choć w dzień jest piękne, to jednak nic nie równa się z nocnym widokiem. Spokój jaki otula to miejsce i tysiące światełek lśniących na Manhattanie. Nic tylko siąść i podziwiać. Z pewnością chciałbym jeszcze odwiedzić to miejsce, ale może w nieco cieplejszym miesiąc, aby móc dłużej napawać się tym magicznym widokiem.

Napisz komentarz