Postojna to miejscowość leżąca w południowo-zachodniej części Słowenii, między Lublaną, a słoweńskim wybrzeżem. Czy jest coś tam wartego pozostania na dłużej? Tego nie wiem, ale na pewno warto przyjechać tu dla kilku atrakcji, które możemy zwiedzić w ciągu jednego dnia. Do dyspozycji mamy cały park. Główne atrakcje to już wspomniana Postojna jaskinia i Predjamski grad, czyli po naszemu zamek.
Spis treści
Ile kosztują bilety wstępu do Postojnej Jamy?
Większość informacji możemy znaleźć w Internecie. Na dzień dzisiejszy są dostępne 4 warianty biletów online (zacznijmy od najtańszego):
- 11,90 euro – wejście na zamek
- 23,90 euro – wejście do jaskini
- 31,90 euro – wejście do jaskini i zamku
- 37,90 euro – wejście do jaskini, zamku oraz wystawy EXPO i Proteus Vivarium
Warto jednak kupić bilety na miejscu, wtedy mamy możliwość łączenia interesujących nas atrakcji dowolnie. Nie wiem tylko czy będzie obowiązywała niższa cena, która dotyczy 2 ostatnich opcji i jest dostępna online.
Podczas swojej wizyty wybrałem opcję jaskinia + Proteus Vivarium, ale szczerze mówiąc ta dodatkowa wystawa, która znajduje się w niewielkiej komnacie (w porównaniu do tego co zobaczymy w jaskini) raczej nie ma nic ciekawego do zaoferowania. Znajdują się tam jakieś żyjątka w małych i ciemnych akwariach. Większość z nich ukryta lub nawet niezauważalna. Największą atrakcją ma być właśnie Proteus. Stworzenie żyjące w ciemnościach i potrafiące przetrwać do 7 lat bez pokarmu. Osiąga długość od 25 do 30 centymetrów, a dzięki kolorze skóry podobnym do białego człowieka nazywany jest często ludzką rybą. Możemy go również zobaczyć w jaskini, więc szkoda przepłacać.
Jaskinia Postojna – ciekawostki i fakty
- 24 kilometry podziemnych korytarzy
- 5 kilometrów dostępnych dla wszystkich z czego 3,5 km przejeżdżamy kolejką
- 1,5 godziny – czas wycieczki
- 8-10 stopni – tyle wynosi temperatura, więc warto zabrać coś cieplejszego na wierzch
- 200 lat – od tak dawna jest dostępna dla turystów
- 36 milionów – tyle ludzi odwiedziło to miejsce
- Cała jaskinia została wydrążona przez rzekę Pivkę
- Można wykupić wersję eksploracyjną wyprawy i odwiedzić miejsca niedostępne do regularnego zwiedzania. W tym temacie najlepiej kontaktować się bezpośrednio z obiektem, ponieważ trzeba uzbierać przynajmniej kilka osób
Stalaktyty, stalagmity i stalagnaty, czyli co?
Oczywiście w jaskini możemy zobaczyć stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Teraz mały element edukacyjny i słowniczek z wyjaśnieniem „co jest co”:
- Stalaktyty – nacieki powstające od stropu jaskini
- Stalagmity – nacieki powstające od dna jaskini
- Stalagnaty – nacieki, które powstają od dołu, aż po strop jaskini (połączenie stalaktytu i stalagmitu)
Posiadają przeróżne odcienie. W większości jednak przeważają pomarańczowe i w kolorze „brudnej” bieli. Jedną z atrakcji jest stalagmit przypominający diament lub rożek, który jest śnieżnobiały (zobaczycie go na zdjęciach).
Atrakcja choć być może nie należy do najtańszych, to jednak warta zobaczenia. Naprawdę coś pięknego. Natura potrafi tworzyć bajkowe rzeczy bez udziału i pomocy człowieka. Najciekawsze jest to, że wszystko zaszyte gdzieś pod naszymi stopami.
Wybaczcie, że zdjęcia nie są najwyżej jakości, ale niestety wszystkie robione „z ręki”, a dobre światło to tam akurat rzadkość.
Zdjęcia i relacje z podróży !