Santos – pierwsze miejsce do którego zawitałem przekraczając granice Europy (nie licząc lądowania w Sao Paulo). Miasto leży w południowo-wschodniej części Brazylii i posiada bezpośredni dostęp do Oceanu Atlantyckiego. Pierwsze co się rzuca w oczy to przepiękna linia brzegowa z jedną z największych plaż na świecie. Dodatkowo całość jest oddzielona od miasta ogrodami biegnącymi wzdłuż głównej ulicy. Natomiast jeśli chodzi o zabudowę, to królują wysokie budynki z dość niewielką odległością między sobą (a przynajmniej takie sprawiają wrażenie). Wszystkie są zazwyczaj otoczone solidnym ogrodzeniem, za którym znajduje się niewielki plac z miejscem do posiedzenia na świeżym powietrzu oraz ochrona. blog podóżniczy, Santos atrakcje turystyczne, Santos co warto zobaczyć, Santos informacje praktyczne, Santos przewodnik

Żeby jednak nie było tak słodko warto zauważyć, że ścieki z całego miasta wpływają pięknymi kanałami wprost do oceanu.

Kolejną mniej przyjemną rzeczą, którą spotykałem często (choć nie zawsze) jest opór w porozumiewaniu się (jeśli ktoś oczywiście nie mówi po portugalsku). Nie przeszkadza to w codziennym życiu, ale wypowiedzenie magicznej frazy „Do you speak English?”  najczęściej sprawia to, że ludzie sprawdzają czy mają równo zawiązane sznurówki i na tym kończy się nasz kontakt wzrokowy. Nawet jeśli my mamy ochotę dogadać się na migi. Drugą opcją jest wysłuchanie monologu i kilku pytań, na które usilnie liczą, że im odpowiemy. W kwestii rozmowy z obcymi mogliby się od Nas trochę poduczyć, ale jako że Polak dogada się wszędzie, tak i z tą sytuacją można sobie poradzić.

Na koniec jeszcze przyszła mi myśl odnośnie bezpieczeństwa. Santos uważam za bezpieczne miejsce, gdzie nie zauważyłem, aby działo się cokolwiek złego. Zwłaszcza, że czas na przemierzanie miasta miałem zwykle dopiero po zmroku.

A na sam sam sam koniec myślę, że moglibyśmy brać przykład z tego jak dbać lub chociaż szanować czystość miast i zielone tereny. Nie znalazłem ani jednego miejsca, gdzie byłoby coś zniszczone, popisane lub przynajmniej zaniedbane.

Tak więc jeśli ktoś ma ochotę wybrać się w to miejsce, mogę je śmiało polecić!

 

 

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się coś więcej na temat Brazylii, to zajrzyjcie na bloga OneWay2Freedom !

Zdjęcia i relacje z podróży !

Dodaj komentarz