Santos – pierwsze miejsce do którego zawitałem przekraczając granice Europy (nie licząc lądowania w Sao Paulo). Miasto leży w południowo-wschodniej części Brazylii i posiada bezpośredni dostęp do Oceanu Atlantyckiego. Pierwsze co się rzuca w oczy to przepiękna linia brzegowa z jedną z największych plaż na świecie!

Dodatkowo całość jest oddzielona od miasta ogrodami biegnącymi wzdłuż głównej ulicy. Natomiast jeśli chodzi o zabudowę, to królują wysokie budynki z dość niewielką odległością między sobą. Wszystkie są zazwyczaj otoczone solidnym ogrodzeniem, za którym znajduje się niewielki plac z miejscem do posiedzenia na świeżym powietrzu oraz ochrona.

Żeby jednak nie było tak słodko warto zauważyć, że ścieki z całego miasta wpływają pięknymi kanałami wprost do oceanu.

Rozmówki angielsko-portugalskie

Kolejną mniej przyjemną rzeczą, którą spotykałem często jest opór w porozumiewaniu się (jeśli ktoś oczywiście nie mówi po portugalsku). Nie przeszkadza to w codziennym życiu, ale wypowiedzenie magicznej frazy „Do you speak English?”  najczęściej sprawia to, że ludzie sprawdzają czy mają równo zawiązane sznurówki i na tym kończy się nasz kontakt wzrokowy. Nawet jeśli my mamy ochotę dogadać się na migi. Drugą opcją jest wysłuchanie monologu i kilku pytań, na które usilnie liczą, że im odpowiemy. W kwestii rozmowy z obcymi mogliby się od Nas trochę poduczyć. Jako że Polak dogada się wszędzie, tak i z tą sytuacją można sobie poradzić.

Bezpieczeństwo w Santos

Na koniec jeszcze przyszła mi myśl odnośnie bezpieczeństwa w Santos i poniekąd w Brazylii. Miasto uważam za bezpieczne miejsce, gdzie nie zauważyłem, aby działo się cokolwiek złego. Zwłaszcza, że czas na przemierzanie miasta miałem zwykle dopiero po zmroku.

A na sam sam sam koniec myślę, że moglibyśmy brać przykład z tego jak dbać lub chociaż szanować czystość miast i zielone tereny. Nie znalazłem ani jednego miejsca, gdzie byłoby coś zniszczone, popisane lub przynajmniej zaniedbane.

Tak więc jeśli ktoś ma ochotę wybrać się w to miejsce, mogę śmiało polecić relaks w Santos w Brazylii!

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się coś więcej na temat Brazylii, to zajrzyjcie na bloga OneWay2Freedom !

Zdjęcia i relacje z podróży !

Napisz komentarz