Co masz w głowie gdy usłyszysz “Uzbekistan”? Ja przyznaję, że moja wiedza na temat tego miejsca była marna, a właściwie wyobraźnia podpowiadała mi mongolskie klimaty. W sumie nie wiedzieć czemu, gdyż nawet ze sobą nie graniczą. Zatem jeśli chcesz się dowiedzieć jakie zasady panują w małżeństwie? Ile zarabiają Uzbecy? Jakimi samochodami jeżdżą i dlaczego są to Chevrolety, to zapraszam! blog podróżniczy, Uzbekistan atrakcje turystyczne, Uzbekistan co warto zobaczyć, Uzbekistan informacje praktyczne, Uzbekistan przewodnik

Nie była to moja pierwsza wizyta w stolicy tego ciekawego kraju, ale była to pierwsza udana wizyta. Wcześniej była tylko jedna sponsorowana przez rewolucje żołądkowe i deszcz. Tym razem udało mi się jednak poznać dużo więcej osób oraz znacznie więcej zobaczyć i spróbować. Choć ludzie raczej gustują w odcieniach szarości, a nosząc niebieską kurtkę byłem jednym z najbardziej widocznych ludzi w tłumie, to przyznać muszę, że Uzbecy są bardzo ciepli, otwarci, gościnni i pomocni. Być może ponownie działa tutaj zasada “czym mniej mam, tym więcej daję”.

Co zmieniło się od ostatniej wizyty ?

Największą zmianą jaka nastąpiła była śmierć prezydenta, który odszedł w 2016 roku. Islom Karimov był prezydentem Uzbekistanu przez 25 lat !!! Czy nastąpiła dobra zmiana? Tego nie wiem, ale ludzie wypowiadali się dość pochlebnie na temat nowej głowy państwa, którą został Shavkat Mirziyoyev. Z mojej perspektywy na pewno zniknęły z ulic tłumy policji, a ludzie nie czują się non stop kontrolowani i obserwowani. Mimo delikatnego “popuszczenia pasa” nadal panuje ład i porządek.

Islam w uzbeckiej wersji ?

Gdybym miał opisać religijność Uzbeków jednym zdaniem, to napisałbym, że “za kołnierz nie wylewają…”. Lubią sobie wypić i to nie mało. Mają własne browary, a o wódkach i bimbrach nie wspomnę. Popołudnie bez integracji przy kieliszku to nieudane popołudnie. Może to jednak Polak, Uzbek dwa bratanki…? 😉 Religia religią, a jakoś żyć trzeba. Zapewne jak wszędzie zdarzają się zagorzali religijni fanatycy, ale i u Nas moherów nie brakuje. Ogólnie jest względny luz.

Małżeństwo i sprawy łóżkowe

– Kobieta przystępując do ślubu musi być dziewicą.
– Jeśli kobieta nie jest dziewicą, to zazwyczaj szuka sobie za męża Ruska, bo Uzbek nią pogardzi.
– Czy facet musi pozostać “czysty”, aż do ślubu? Tego mi nie mówili, więc pewnie nie, bo i jak to sprawdzić.
– Jakby tego było mało, to mężczyzna może posiadać maksymalnie 4 żony. Podobno obecne pokolenie już od tego odchodzi i pozostaje przy jednej wybrance.
– Kobiety podczas ślubu (i to nie tylko Młoda Pani), chcą wyglądać zniewalająco i robią z siebie prawdziwe księżniczki.
Wesele jest 2 etapowe. Najpierw zapraszani są starsi ludzie na uroczyste śniadanie, natomiast wieczorem jest impreza dla młodszych. Zazwyczaj bawi się nawet do 300 osób.
Wesela odbywają się codziennie – wiem co mówię, bo mieszkałem obok domu weselnego i chyba nigdy nie widziałem tak wystawnych imprez. Podobno na wesele odkładają nawet przez 3 lata, choć z drugiej strony koszt 1 gościa to około 7 USD, czyli 25zł za osobę.
– Również bardzo popularne są sesje ślubne z gronem znajomych. W Taszkencie dużo młodych par można znaleźć w “Japońskim Ogrodzie” – zdjęcia znajdziecie w galerii.

Czas wolny

– Poza poważnymi rozmowami przy wysokoprocentowych trunkach Uzbecy cenią czas na świeżym powietrzu. Na weekendy często udają się w góry lub nad wodę, a w mieście spacerują po parkach.
– Właśnie w parkach zazwyczaj możemy spotkać mnóstwo artystów sprzedających rękodzieła, obrazy, czy malujących portrety.
– Takie uliczne stragany, to poza targami również świetne miejsca na zdobycie oryginalnych pamiątek. Pamiętajcie o tym, aby zawsze spróbować się potargować, gdyż sprzedawcy to lubią.

Samochody, mandaty i zachowanie na drodze

– Kierowcy jeżdżą w dzień bez włączonych świateł, a co zabawne, za włączone światła można dostać podobno nawet mandat
– Praktycznie cały kraj jeździ Chevroletami, ponieważ kupując samochód, który produkowany jest w ich kraju zwolnieni są od opłat, które ponoszą przy zakupie “zachodnich” aut
– Wystarczy wyciągnąć rękę, aby zatrzymał się nam kierowca, który za kilka groszy podwiezie Nas w dowolne miejsce. W taki sposób poznałem między innymi lekarza, właściciela myjni i prezesa państwowej firmy. Byli tak samo ciekawi mnie i mojego życia, jak i ja ich 🙂
1 litr benzyny 95 kosztuje 6000 sumów, czyli około 2,60 PLN
– 5 litrów gazu kosztuje 1500 sumów, czyli 0,65 PLN – choć tutaj nie jestem pewien, czy doszliśmy do porozumienia w przeliczaniu, to cena gazu i tak jest ekstremalnie tania
Minimalna kwota mandatu to 150 000 sumów, czyli 65 zł
– Jednak przekroczenie prędkości o 20 km można “anulować” poprzez podarowanie policjantowi 20 PLN. Piszę to z własnego doświadczenia, więc jak tu nie przekraczać, gdy droga prosta i pusta? 😉

Zarobki …od lekarza po prezesa

– Lekarz zarabia od 80 do 120  USD miesięcznie, czyli od 280 do 420 PLN.
Dyrektor państwowej firmy zarabia 4 000 000 sumów, czyli 1730 PLN miesięcznie
– Właściciel ręcznej myjni samochodowej, gdzie podjeżdżają nieco lepsze samochody zarabia 300 USD, czyli 1050 PLN miesięcznie . Za mycie małego samochodu bierze 2 USD, a za duże 3 USD.
– Na emeryturę można przejść w wieku 60 lat, a wynosi ona 1 000 000 sumów, czyli 430 PLN miesięcznie.

Po dokończeniu i  przeczytaniu ostatniego podpunktu, aż nie wiem co mam napisać. Nawet nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, gdzie wykształceni ludzie na wysokich stanowiskach zarabiają tak skrajnie małe pieniądze. Fakt faktem, że widocznie koszty życia są niewielkie lub można je zminimalizować, ale przyjeżdżając tu choćby z Polski człowiek jest w szoku. Nie wiem nawet co mogą o tym pomyśleć ludzie z “zachodu”. Co jest natomiast bardzo pozytywne nikt tutaj się nie obnosi z kasą i gdyby ludzie sami nie powiedzieliby mi czym się zajmują, to nawet nie wpadłbym na to, że mają wysokie stanowiska i jak na tutejsze warunki dobrze im się powodzi.

3 komentarze

 1. Wow, kolory aż wylewają się ze zdjęć… Pięknie tam! A tak na marginesie – Pałac ślubów nie wygląda na miejsce, gdzie płaci się tylko 25zł za osobę 😉

  • Łukasz | z Podróży PL Reply

   Zdecydowanie jeśli chodzi o wesela, to mają rozmach! 😉 Pozazdrościć tylko cen!

 2. Wszystko pięknie i ładnie opisane, chciałam poprawić tylko końcówkę. Prawie NIKT w Uzbekistanie nie żyje z jednego wynagrodzenia, bo jest zbyt niskie, a większość cen (np. żywność, ubrania) kosztuje więcej niż w Polsce. Dlatego bardzo i to bardzo rozpowrzechniona jest korupcja…na każdym stanowisku.
  A co do skromności- tego akurat tam niema. Będzie mieszkał w wynajętej ubogiej kawalerce, ale kupi drogi samochód (na który złoży się cala rodzina) i będzie tankował po kilka litrów dziennie bo na więcej go nie stać :). Już nie wspomnę o ludziach na wyższych stanowiskach, którzy budują sobie domy za kilkaset tysięcy dolarów(!), mają oficjalne wynagrodzenie 300$/mies.
  Urodziłam się w tym pięknym kraju i mieszkałam tam połowę swojego życia, a rodzina nadal tam mieszka, więc znam realia. Piękny kraj, chora polityka……

Napisz komentarz