Czy Wenecja jest droga? Jak tanio zwiedzić Wenecję? Jakie są główne atrakcje i zabytki miasta? Co warto zobaczyć w mieście miłości?

Słońce, wyborne wino i doskonałe makarony znajdziemy w całych Włoszech. Gondole, domy na wodzie i najstarszą włoską kawiarnię, tylko w Wenecji! Witajcie w jednym z najdroższych europejskich miast, które dziś zwiedzimy prawie za darmo. Nie da się jej opisać w kilku słowach, ani nie można jej porównać do innego miasta. Jest jedyna w swoim rodzaju, więc nic dziwnego, że trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Od plemion po handlowe mocarstwo!

Mimo, że od wieków znajdowali się ludzie, którzy wróżyli jej rychły upadek ze względu na nietypową zabudowę, miasto wciąż budowało swoją silną pozycję, aż stało się turystyczną perełką na skalę światową. Historia jego powstania sięga V wieku, kiedy to plemię Wenetów założyło miasto na wodzie uciekając przed najazdem Hunów. Od VII wieku stanowiło republikę, która stała się potęgą morską na Adriatyku. W XIII wieku kupiec i podróżnik znany jako Marco Polo odkrył drogę morską do Chin. Wtedy właśnie Wenecja stała się głównym ośrodkiem w Europie, który prowadził handel ze Wschodem. Będąc monopolistami w sprzedaży jedwabiu i przypraw, pilnie strzegli sekretu swej trasy i wodnego transportu wszelkich dóbr. Niestety szybki rozwój i bogacenie się Wenecji zostało znacząco spowolnione, gdy Vasco da Gama dotarł w XV wieku do Indii otwierając nowy i bezpieczniejszy szlak handlowy. Co ciekawe przez kilkadziesiąt lat w XVII i XVIII wieku Wenecja należała do Austrii, aby ostatecznie w 1866 roku dołączyć do nowego Państwa włoskiego.

Dzisiejszy wizerunek Wenecji

Obecnie niezaprzeczalnie wizytówką Wenecji są gondolierzy, którzy przewożą turystów swoimi gondolami po urokliwych kanałach odkrywając magiczne zakamarki miasta. Wbrew pozorom ruch na kanałach, a zwłaszcza na Canal Grande jest dość duży. Poza gondolami możemy przemieszczać się prywatnymi łodziami, wodnymi taksówkami oraz wodnym tramwajem (lub jak kto woli busem), który dla turystów jest idealnym rozwiązaniem do odwiedzenia innych wysepek i zabytków. Bilet na tramwaj to koszt 7,50 euro i pozwala nam na 50 minut pływania i dowolną ilość wsiadania i wysiadania z łodzi. Jest kilka linii, z którymi najlepiej zapoznać się na miejscu. W 50 minut powinniśmy być w stanie “obskoczyć” co ciekawsze atrakcje na sąsiednich wybrzeżach miasta. Jednak nawet bez wodnego busa mamy dostęp do najważniejszych atrakcji i miejsc, które są w naszym „pieszym” zasięgu.

Od czego zacząć zwiedzanie?

Aby odkryć Wenecję najtańszym kosztem najlepiej wyruszyć z miasta Mestre, w którym to łapiemy tramwaj i mkniemy do „wodnego miasta”. Koszt biletu to 1,50 euro. Wysiadamy kilkanaście metrów od pierwszego mostu i weneckiego kanału. W tym momencie całe miasto stoi przed nami otworem i to w najlepszym tego słowa znaczeniu. Pierwsze kroki, pierwszy most i już wpadamy w zachwyt. Łódki i motorówki mijają się niczym rowery i samochody w miastach, które znamy z codziennego życia. Tutaj jest o tyle inaczej, że w mieście nie ma żadnych samochodów, więc cały ruch odbywa się drogą wodną. Również dostawy towarów do sklepów, czy na przykład paczki kurierskie transportowane są łodziami. Wszystko wydaje się jak z bajki. Kroczymy starym miastem błądząc między kamiennymi labiryntami i zastanawiamy się czy to prawda, czy też może sen. W końcu ciężko uwierzyć, że to wszystko dzieje się naprawdę, a dla tutejszych ludzi tak wygląda właśnie „szara rzeczywistość”. Choć szarości tu raczej nie uświadczymy. Nie zdziwmy się jeśli podczas poszukiwań atrakcji lub po prostu spacerowania niejednokrotnie się zgubimy lub dojdziemy do ślepej uliczki. Mimo, że w teorii z punktu A do punktu B mamy zaledwie kilka kroków, nie oznacza to, że nie będziemy musieli pokonać kilku kanałów i odnaleźć kilka mostów, aby je przeskoczyć. Dlatego weźcie to pod uwagę i przeznaczcie na to miejsce nieco więcej czasu, niż mogliście zakładać.

Sposób na tanie zwiedzanie Wenecji

Będąc w środku możemy podzielić Wenecję na 2 części. Ścisłe centrum ze starym miastem, wygórowanymi cenami oraz masą ludzi, a także spokojne przedmieście z nierzadko bardziej urokliwymi uliczkami, przystępnymi cenami (niejednokrotnie 3 razy niższymi) oraz mniejszym zagęszczeniem ludzi. Oczywiście nie unikniemy zwiedzania bez wejścia do serca miasta, ale warto zachować rozsądek i odczekać z ewentualnym zakupowym szałem oraz gastrofazą, aż ponownie znajdziemy się na obrzeżach.

Mapa Wenecji

Główne zabytki i atrakcje

Rejs gondolą

ceny zaczynają się od 80 euro za całą gondolę (maksymalnie może wejść 6 osób, więc i koszty można podzielić z innymi). Wieczorami jest nieco drożej i trzeba liczyć się z kosztem ok 100 euro. Poza muzyką na żywo możemy zostać również poczęstowani włoskim winem.

Canal Grande

Największy kanał, a zarazem główny węzeł komunikacyjny w Wenecji. Możemy się przejść jego brzegiem lub przepłynąć na przykład wodnym tramwajem.

Bazylika i plac św. Marka

Główny plac i największe skupisko ludzi. Nie ma co się dziwić, gdyż bazylika już z zewnątrz robi ogromne wrażenie. Niestety nie udało mi się wejść do środka, gdyż jest czynna do 17.00. Nie można wnosić toreb i plecaków. Należy je oddać do bezpłatnej przechowalni.

Campanile di San Marco

Wieża wybudowana w X wieku miała służyć jako dzwonnica bazyliki. Na początku XX wieku runęła po czym została odbudowana. Obecnie jest najwyższą budowlą w mieście mierzącą 99 metry i rozpościera się z niej jeden z najpiękniejszych widoków w Europie. Choć to akurat najlepiej ocenić samemu. Wstęp na wieżę to koszt 6 euro.

Pałac Dożów (Palazzo Ducale)

Rezydencja dożów i władców weneckich. Trzykondygnacyjny budynek z dziedzińcem i arkadami uważany za perełkę weneckiej architektury.

Scuola Grande di San Rocco

Miejsce obecnie pełniące rolę galerii sztuki. Każde pomieszczenie jest bogato zdobione od posadzek, aż po sufity i posiada niezwykłe eksponaty. Niegdyś należało do bractwa św. Rocha. Cena wstępu bez zniżek to 10 euro.

Ponte dei Sospiri (Most Westchnień)

Łączy Palazzo Ducale, gdzie znajdowała się siedziba Inkwizycji z więzieniami (Prigioni Nuove). Według legend więźniowie, którzy byli między innymi skazani na śmierć przechodząc tym mostem mieli wzdychać z utęsknieniem za wolnością i swoimi ukochanymi.

Ponte di Rialto

Najstarszy i jeden z czterech mostów przecinających Canal Grande. Do roku 1854 był jedynym mostem na Canal Grande w całej Wenecji. Most pełni również funkcje handlową, gdyż mieszczą się na nim 24 kramy.

Jednak nie ma co ukrywać, że najwięcej radości daje samo przebywanie w tym cudownym i starym mieście. Przemierzanie uroczych uliczek i błądzenie w labiryntach w celu odnalezienia przejścia na drugi brzeg. Mimo, iż przyznaję, że myślałem o Wenecji jako mocno przereklamowanym miejscu, to jednak skradła mi serce i szczerze polecam odwiedzenie jej choćby na jeden dzień! 🙂

Dla uzupełnienia polecam również przeczytanie kilku ciekawostek: 10 ciekawostek o Wenecji z polskim akcentem w tle 😀

Komentarze

  1. Nooo – wreszcie prawdziwa, porządna Wenecja. Nie tam jakaś portugalska podróba, jak u nas ;). Świetny tekst i, jak zwykle, nieezła porcja super zdjęć!

  2. No i co?! No i poglądałem twoje zdjęcia, przeczytałem tekst… i znów chcę do Wenecji… Ciekawe, czy można tam popływać własnym kajakiem :D:D

    • Łukasz | z Podróży PL Reply

      Brzmi jak wyzwanie 😀 …myślę, że byłaby to znakomita alternatywa dla kosztownych przepraw gondolami hahaha 😉

Napisz komentarz

%d bloggers like this: