Wenecja skrywa wiele tajemnic i ciekawostek z przeróżnych dziedzin życia. Dziś przygotowałem dla Was 10 ciekawostek związanych między innymi z transportem, sztuką, historią, podróżami oraz życiem codziennym. W której z nich odnajdziemy polski akcent i czego dotyczy? Zapraszam do czytanki! 🙂
1) Mieszkańcy – każdy, kto mieszka w historycznej części Wenecji jest zobowiązany do posiadania własnej oczyszczalni ścieków, a także środka transportu, który pozwoli przemieszczać się po licznych, wodnych kanałach.
2) Kawa – podobno Wenecja była pierwszym europejskim miastem, do którego dotarła kawa. Choć w tej kwestii jest sporo niewiadomych, gdyż uważa się, że kawę spożywamy odkąd Turcy porzucili swoje zapasy podczas oblężenia Wiednia, to na pewno nie podlega dyskusji fakt, że do dziś w Wenecji działa najstarsza kawiarnia we Włoszech – Caffe Florian – otwarta w 1720 roku.
3) Marco Polo – podróżnik i kupiec, który odkrył drogę morską do Chin (XIII-XIV wiek) pochodził z Wenecji
4) Casanova – określenie często używane w stosunku do mężczyzn, którzy są podrywaczami (a przynajmniej chcieliby być). To właśnie w Wenecji Giacomo Casanova dokonywał miłosnych podbojów.
5) Wenecki festiwal filmowy – uznawany jest za najstarszy filmowy festiwal na świecie! Został założony w 1932 roku przez hrabiego Giuseppe Volpi di Misurata.
6) Maski – maski są nieodłączną częścią weneckiego karnawału. Ich historia sięga XIII wieku. Co ciekawe były wykonywane dla lekarzy, aby chronić ich podczas kontaktu z chorymi pacjentami.
7) Gondole – środek transportu używany tylko w Wenecji. Na początku służyły głównie do przewożenia towarów, a obecnie są jedną z największych turystycznych atrakcji.
8) Gondolier – po Wenecji pływa ich nieco ponad 400. Niegdyś był to zawód przekazywany z ojca na syna. Żeby zdobyć licencję trzeba zdać egzamin podobny do tego na prawo jazdy. Podobno od niedawna licencję zdobyła pierwsza kobieta, a jedynym obcokrajowcem jest Polak.
9) Skrzydlaty lew – symbol Wenecji i św. Marka, który jest patronem miasta. W IX wieku relikwie św. Marka zostały przywiezione do Wenecji, po czym w miejscu ich pochówku wybudowano bazylikę.
10) Turyści – mimo, że jest to jedno z najdroższych miast w Europie, to co roku odwiedza je blisko 20 milionów osób!
Jeśli dowiedzieliście się czegoś nowego lub znacie inne interesujące, weneckie fakty podzielcie się nimi w komentarzu 😀
Komentarze
Byłam w Wenecji dwa razy. To miejsce zdecydowanie ma swój klimat i urok. Szkoda tylko, że zawsze jest pełne turystów w tych wąskich uliczkach. Słyszałam, że mają ograniczyć ilość turystów na wyspie, ze względu na ogromną i ciągle rosnącą ich liczbę. Wszystko między innymi przez dużą i zagrażającą ilością produkowanych śmieci.
Skąd info o tym, że każdy musi posiadać oczyszczalnię ścieków? Zaciekawiło mnie to i szukam i znaleźć nic nie mogę na ten temat 🙂
Dobre pytanie! W sumie usłyszałem o tym we Włoszech i przemknęło mi to gdzieś w necie, ale nie szukałem oficjalnego rozporządzenia 😉